Diocese Maps

Vicariates

1 = Blue : 2 = Orange : 3 = Pink : 4 = Green

Click on the map to view a specific district.

Vicariate 1 – District 1

  1. Assumption of the Blessed Virgin Mary on the Beautiful River, Bellevue
  2. St. Athanasius, West View
  3. St. Bonaventure, Glenshaw
  4. St. Mary, Aleppo Township
  5. St. Mary of the Assumption, Glenshaw
  6. Sacred Heart, Emsworth
  7. St. Sebastian, Ross Township
  8. St. Teresa of Avila, Perrysville
  9. St. Ursula, Allison Park

Vicariate 1 – District 2

  1. St. Aloysius, Reserve Township
  2. St. Benedict the Moor, Hill District
  3. St. Cyril of Alexandria, Brighton Heights
  4. Epiphany, Uptown
  5. Holy Spirit, Millvale
  6. Holy Wisdom, North Side/Spring Hill
  7. Incarnation of the Lord, Observatory Hill/Perry North
  8. St. John XXIII Personal Quasi-Parish, North Side
  9. St. Mary of Mercy, The Point/Gateway Center
  10. Most Holy Name of Jesus, Troy Hill
  11. St. Nicholas, Millvale
  12. St. Peter, North Side
  13. Risen Lord, Marshall/Shadeland

Vicariate 1 – District 3

  1. St. Catherine of Siena, Beechview
  2. Holy Apostles, Baldwin/Carrick/Overbrook
  3. St. Mary of the Mount, Mt. Washington
  4. Our Lady of Loreto, Brookline
  5. St. Pamphilus, Beechview
  6. St. Pius X, Brookline
  7. Prince of Peace, South Side
  8. Resurrection, Brookline

Vicariate 1 – District 4

  1. St. Bede, Point Breeze
  2. St. Charles Lwanga, East End
  3. Immaculate Heart of Mary, Polish Hill
  4. St. James, Wilkinsburg
  5. St. Maria Goretti, Bloomfield/Friendship/Garfield
  6. Our Lady of the Angels, Lawrenceville
  7. St. Patrick-St. Stanislaus Kostka, Strip District
  8. St. Paul Cathedral, Oakland
  9. St. Raphael, Morningside/Stanton Heights/Upper Lawrenceville
  10. St. Regis, Oakland
  11. St. Rosalia, Greenfield
  12. Sacred Heart, Shadyside
  13. St. Stephen, Hazelwood

Vicariate 2 – District 1

  1. St. Bernadette, Monroeville
  2. St. Colman, Turtle Creek
  3. Good Shepherd, Braddock/Braddock Hills/East Pittsburgh
  4. St. Januarius, Plum
  5. St. John the Baptist, Plum
  6. St. John Fisher, Churchill
  7. Madonna del Castello, Swissvale
  8. St. Maurice, Forest Hills
  9. North American Martyrs, Monroeville/Pitcairn
  10. Our Lady of Joy, Holiday Park
  11. Word of God, Rankin/Swissvale

Vicariate 2 – District 2

  1. St. Anne, Castle Shannon
  2. St. Bernard, Mt. Lebanon
  3. St. Elizabeth of Hungary, Pleasant Hills
  4. St. Gabriel of the Sorrowful Virgin, Whitehall
  5. St. Germaine, Bethel Park
  6. St. Joan of Arc, South Park
  7. Nativity, South Park
  8. St. Sylvester, Brentwood
  9. St. Valentine, Bethel Park
  10. St. Winifred, Mt. Lebanon

Vicariate 2 – District 3

  1. St. Barbara, Bridgeville
  2. St. Benedict the Abbot, Peters Township
  3. St. Elizabeth Ann Seton, Carnegie
  4. Holy Child, Bridgeville
  5. St. John Capistran, Upper St. Clair
  6. St. Louise de Marillac, Upper St. Clair
  7. St. Margaret of Scotland, Green Tree
  8. Our Lady of Grace, Scott Township
  9. SS. Simon and Jude, Scott Township
  10. St. Thomas More, Bethel Park

Vicariate 2 – District 4

  1. St. Angela Merici, White Oak
  2. Corpus Christi, McKeesport
  3. St. Jude the Apostle, Wilmerding
  4. St. Mark, Liberty Borough/Port Vue
  5. St. Michael, Elizabeth
  6. St. Patrick, McKeesport/Versailles
  7. Queen of the Rosary, Glassport
  8. St. Robert Bellarmine, East McKeesport

Vicariate 2 – District 5

  1. St. Agnes, West Mifflin
  2. St. Clare of Assisi, Clairton
  3. St. Damien of Molokai, Monongahela
  4. St. Francis of Assisi, Finleyville
  5. Holy Angels, Hays
  6. Holy Spirit, West Mifflin
  7. St. Isaac Jogues, Jefferson Hills
  8. Mary, Mother of the Church, Charleroi
  9. Our Lady of the Valley, Donora
  10. St. Thomas à Becket, Jefferson Hills

Vicariate 2 – District 6

  1. Christ the Light of the World, Duquesne
  2. Holy Trinity, West Mifflin
  3. St. Joseph, Duquesne
  4. St. Maximilian Kolbe, Homestead/Munhall
  5. Resurrection, West Mifflin
  6. St. Rita, Munhall Gardens/Whitaker
  7. St. Therese of Lisieux, Munhall

Vicariate 3 – District 1

  1. St. Columbkille, Imperial
  2. Holy Trinity, Robinson Township
  3. St. James, Sewickley
  4. St. John of God, McKees Rocks
  5. St. Joseph, Coraopolis
  6. St. Malachy, Kennedy Township
  7. St. Margaret Mary, Moon Township
  8. St. Patrick, North Fayette Township/Oakdale
  9. St. Philip, Crafton

Vicariate 3 – District 2

  1. St. Catherine of Siena, Crescent
  2. St. Cecilia, Rochester
  3. St. Felix, Freedom
  4. Good Samaritan, Ambridge
  5. St. John the Baptist, Baden
  6. Our Lady of Fatima, Hopewell Township
  7. Our Lady of Peace, Conway
  8. St. Titus, Aliquippa

Vicariate 3 – District 3

  1. St. Agnes, Richeyville
  2. St. Ann, Waynesburg
  3. Ave Maria, Bentleyville/Cokeburg/Ellsworth
  4. St. Hugh, Carmichaels
  5. St. Ignatius of Antioch, Bobtown
  6. St. Joseph, Roscoe
  7. St. Oliver Plunkett, Fredericktown/Marianna
  8. Our Lady of Consolation, Nemacolin
  9. St. Thomas, Clarksville
  10. St. Thomas Aquinas, California

Vicariate 3 – District 4

  1. St. Alphonsus, McDonald
  2. St. Ann, Bulger
  3. St. Hilary, Washington
  4. Holy Rosary, Muse
  5. Immaculate Conception, Washington
  6. St. Mary, Cecil
  7. St. Michael, Avella
  8. Our Lady of Lourdes, Burgettstown
  9. Our Lady of the Miraculous Medal, Meadow Lands
  10. St. Patrick, Canonsburg

Vicariate 3 – District 5

  1. St. Blaise, Midland
  2. St. Frances Cabrini, Center Township
  3. Holy Family, New Brighton
  4. St. John the Baptist, Monaca
  5. St. Monica, Beaver Falls/Chippewa/Darlington
  6. SS. Peter and Paul, Beaver

Vicariate 4 – District 1

  1. St. Camillus, Neshannock Township
  2. Christ the King, Bessemer/Hillsville
  3. Holy Redeemer, Ellwood City/Koppel/Wampum
  4. St. James the Apostle, Pulaski
  5. St. Joseph the Worker, New Castle
  6. Mary, Mother of Hope, New Castle
  7. St. Vincent de Paul, New Castle
  8. St. Vitus, New Castle

Vicariate 4 – District 2

  1. St. Alphonsus, Boyers/Murrinsville/West Sunbury
  2. St. Christopher, Prospect
  3. Holy Sepulcher, Glade Mills
  4. St. John, Coylesville
  5. St. Joseph, Cabot
  6. St. Joseph, North Oakland
  7. St. Mary of the Assumption, Herman
  8. Mater Dolorosa, Chicora
  9. St. Peter, Slippery Rock
  10. St. Wendelin, Carbon Center

Vicariate 4 – District 3

  1. St. Andrew, Center Township
  2. St. Fidelis of Sigmaringen, Lyndora/Meridian
  3. St. Gregory, Evans City/Zelienople
  4. St. Michael the Archangel, Butler
  5. St. Paul, Butler
  6. St. Peter, Butler

Vicariate 4 – District 4

  1. St. Alexis, Wexford
  2. St. Alphonsus, Wexford
  3. St. Catherine of Sweden, Hampton Township/Wildwood
  4. St. Ferdinand, Cranberry Township
  5. SS. John and Paul, Franklin Park/Marshall Township
  6. St. John Neumann, Franklin Park
  7. St. Kilian, Adams/Cranberry Townships
  8. St. Richard, Richland Township

Vicariate 4 – District 5

  1. St. Alphonsus, Springdale Borough
  2. Holy Family, Creighton
  3. Holy Martyrs, Tarentum
  4. St. Joseph, Natrona
  5. Our Lady of the Most Blessed Sacrament, Natrona Heights
  6. Our Lady of Victory, Harwick
  7. St. Pio of Pietrelcina, Blawnox/Harmar
  8. Transfiguration, Russellton
  9. St. Victor, Bairdford

Vicariate 4 – District 6

  1. All Saints, Etna
  2. St. Bartholomew, Penn Hills
  3. St. Gerard Majella, Penn Hills
  4. St. Irenaeus, Oakmont
  5. St. Joseph, O’Hara Township
  6. St. Joseph, Verona
  7. St. Juan Diego, Sharpsburg
  8. St. Scholastica, Aspinwall
  9. St. Susanna, Penn Hills